MEDIA

ARTYKUŁY

Zapraszamy Cię do lektury artykułów mojego autorstwa:

49696281_2023111487774970_8457205254851657728_o-1024x733

W zrozumieniu funkcjonowania seksualności – zwłaszcza kobiecej – przełomowe okazały się badania seksuologiczne ostatnich dekad. Dotyczyły one przebiegu zbliżenia seksualnego, poszczególnych jego faz.
<<< więcej

old

Osoby starsze na pytane o swoje życie seksualne zazwyczaj odpowiadają – „te głupoty już nam nie w głowie”, co oznacza, że tą sferę życia już dość dawno „zakopały” bezpowrotnie. W refleksji na temat seksualności ludzi starszych trzeba brać pod uwagę 2 podstawowe fakty: człowiek rodzi się i umiera jako osoba seksualna oraz seksualność w człowieku jest rzeczywistością dynamiczną i ciągle się zmienia.
<<< więcej

water

Terminu „libido” (pożądanie seksualne, apetyt na seks, potrzeba seksualna, ochota na seks) po raz pierwszy użył Zygmunt Freud dla opisania siły, przez którą instynkty seksualne są obecne w umyśle człowieka. Współcześnie termin ten jest używany do opisania podstawowego stanu mentalnego człowieka i jego biologicznych wykładników, zaangażowanych w zachowania seksualne.
<<< więcej

niepelnosprawnosc

Seksualność osób z niepełnosprawnością jest zagadnieniem, które niechętnie – podobnie jak w przypadku seksualności osób starszych – bywa poddawane badaniom czy refleksji. Jest to często obszar wiedzy spychany na margines.
<<< więcej

zab.erekcji

Mimo, że ED (Erectile Disfunction – zaburzenie erekcji) bezpośrednio dotyczy męskiego funkcjonowania, to jednak problem ten dotyka również ich seksualnych partnerek.
<<< więcej

erekcja

Obok zaburzeń erekcji, EP (Ejaculatio Praecox – wytrysk przedwczesny) jest najczęstszym zaburzeniem męskiego funkcjonowania seksualnego.
<<< więcej

przyjemnosc-seksualna-1024x683

Biblijne rozumienie przyjemności seksualnej wolne jest od poczucia winy czy lęku. Doświadczenie seksualnej przyjemności nie tylko wpisane jest w akt małżeński, ale odpowiednio przeżywane staje się ważnym elementem więziotwórczym
<<< więcej

egoizm-seksualny-1024x683

Prawdopodobnie większość ludzi, zwłaszcza wierzących, postrzega postawę egoistyczną jednoznacznie negatywnie. Egoizm (z łac. ego – „ja”) to „postawa życiowa nacechowana dbałością, wyłącznie lub przede wszystkim, o własne dobro”(encyklopedia PWN).
<<< więcej

isi-parente-NONCz9w8X3Y-unsplash-1024x683

Mężczyźni częściej niż kobiety wyobrażają sobie, że podejmują jakieś działanie wobec swojej partnerki, natomiast w przypadku fantazji kobiet, to partner podejmuje działanie wobec nich. Fantazje erotyczne – bo o nich mowa – są normalnym i naturalnym fenomenem psychiki, czymś, co składa się na naszą seksualność
<<< więcej

noc-poslubna.Piriankov

Pojęcia „poczucie winy” i poczucie wstydu” używa się zamiennie. Jednak pomiędzy tymi dwoma rodzajami przeżyć istnieją znaczące różnice. Wstyd a poczucie winy
<<< więcej

michael-prewett-CrbI6xF1vtA-unsplash-1024x683

Seksuologowie mający duże doświadczenie w terapii par zgodnie twierdzą, że jednym z najczęściej spotykanych problemów w dziedzinie seksu małżeńskiego, to różnica w poziomie potrzeb seksualnych. Lektura poniższego tekstu rzuca nieco światła na tą sprawę i daje nadzieję!
<<< więcej

dotyk-najlepsza-droga-dobrego-seksu

Dotyk to najbardziej niedoceniony ze zmysłów – tak twierdzi dr Neel Burton, psychiatra. Ta sytuacja może wypływać z wielu czynników, wśród nich afery związane z nadużyciami seksualnymi ostatnich lat wydają się wpływać na postrzeganie dotyku jako czynności „podejrzanej” lub wręcz „niebezpiecznej”.
<<< więcej

co o seksie mówi Biblia

Większość osób aktywnych seksualnie w bardzo konkretny sposób przeżywa współżycie intymne. Styl współżycia zdeterminowany jest określonymi czynnikami. Są to głównie: sposób wychowania, indywidualne cechy osobowości, przeżywanie religijności itp. Sprawdź czy któryś z tych stylów przeżywania seksu pasuje do Ciebie!
<<< więcej

tani-eisenstein-Jqk9QJgmH0Q-unsplash

Badania i praktyka terapeutyczna znanego amerykańskiego psychologa klinicznego i seksuologa, Davida Schnarcha pokazała, że ten – wydawałoby się, banalny gest, został niejako na nowo odkryty. Jego twórca po wielu latach odnajduje w nim coraz to nowe znaczenia i funkcje w terapii par. Mowa o przytulaniu!
<<< więcej

UDOSTĘPNIJ: